Print This News Release Print This News Release

WINNERS OF COUNTYWIDE YOUNG AUTHORS CONTEST ANNOUNCED

The Anne Arundel County Reading Council has announced the most recent winners of its annual Young Authors Contest. More than 1,000 entries were received in the short story/essay and poem categories, and students who finished first or second will now have their works judged at the state level.

The high school winners will be honored at a reception on February 21. Winners at the elementary and middle school levels will be honored in April.

This year’s winners are:

  CATEGORY PLACE/ STUDENT SCHOOL
  GRADE 2 Poetry 1st Logan Clay2nd Vivian Maneval Central ESSouth Shore ES
Short Story 1st Regan McCoy2nd Kali Gaestel Rippling Woods ESRippling Woods ES
  GRADE 3 Poetry 1st Sophia Rose2nd Avery Wilder Cape St. Claire ESMayo ES
Short Story 1st Sophia Edillon2nd Erin McCulloch Hillsmere ESFour Seasons ES
  GRADE 4 Poetry 1st Anagha Chundury2nd Camden Buckley Crofton Meadows ESFour Seasons ES
Short Story 1st Audre Cadd2nd Abigail McFarland Linthicum ESLake Shore ES
  GRADE 5 Poetry 1st Deven Bowman2nd Divine Mitchell Central ESBrooklyn Park ES
Short Story 1st Elizabeth Isakov2nd Emma Miller Benfield ESSt. Martin’s Lutheran

 

 

  CATEGORY PLACE/STUDENT SCHOOL
   

GRADE 6

Poetry 1st Coleman Campbell2nd Chris Cooley3rd Maggie Strandquist Southern MSCrofton MSSevern River MS
Short Story 1st Brook Lesikar2nd Ben Barrett3rd Claire Auth Magothy River MSChesapeake Bay MSBates MS
   

GRADE 7

Poetry 1st Margaret Russell2nd Jacob Sell3rd Maggie Campbell Severn River MSMagothy River MSMagothy River MS
Short Story 1st Rachel Heller2nd Olivia Behrens3rd Megan Jackson Crofton MSChesapeake Bay MSBates MS
   

GRADE 8

Poetry 1st Christine Parkent2nd Keith Walker, Jr.3rd Catherine Sigler Chesapeake Bay MSJ. Albert Adams AcademyCrofton MS
Short Story 1st Christine Parkent2nd William Morgan3rd Catherine Supko Chesapeake Bay MSMagothy River MSArundel MS

                                             

  CATEGORY PLACE/STUDENT SCHOOL
   

GRADE 9

Poetry 1st Kelsey Stalnaker2nd Sarah Givens3rd Hailey Wilberger Northeast HSBroadneck HSBroadneck HS
Essay 1st Alexis Pecknay2nd Abby Brown3rd Paul Green, Jr. Broadneck HSBroadneck HSBroadneck HS
   

GRADE 10

Poetry 1st Josie Wolfe2nd Tiffany Dorbert3rd Elizabeth Willard North County HSNorth County HSBroadneck HS
Essay 1st Tiffany Dorbert2nd Meredith Hale3rd Briana Hubbard North County HSNorth County HSNorth County HS
   

GRADE 11

Poetry 1st Sara Hirshon2nd Amanda Turner3rd Anderson Bamaca Broadneck HSNorth County HSNorth County HS
Essay 1st Sara Schulke2nd Faye Gruzinski3rd Amanda Turner Broadneck HSNorth County HSNorth County HS
  GRADE 12 Poetry 1st Tori Marsh2nd Bradley Gilmore3rd Mackenzie Williams Broadneck HSNorth County HSBroadneck HS
Essay 1st Drew Crandall2nd Rachel Willison Broadneck HSBroadneck HS